دسته‌بندی نشده

پمپ آب چیست؟ انواع پمپ آب

پمپ آب چیست؟

برای انتقال و یا جابجایی سیال از یک نقطه به نقطه دیگر در یک سیستم هیدرولیک و یا لوله کشی از پمپ استفاده می شود. پمپ آب، وسیله ایی برای جابجایی و انتقال مایعات که با ایجاد وافزایش فشار باعث جابجایی مایعات به ارتفاع بالاتر و یا حتی حوضچه و مخزن استفاده می شود.

در اصل پمپ انرژی مکانیکی را از موتور که درپمپ است، گرفته و به سیال مایعی که در حال عبور از آن است منتقل می کند . پس از این انرژی سیال بعداز خارج شدن از پمپ افزایش می یابد .

برای انتقال و یا جابجایی سیال از یک نقطه به نقطه دیگر در یک سیستم هیدرولیک و یا لوله کشی از پمپ استفاده می شود .

کاربردهای پمپ آب

کاربرد پمپ آب کجاست ؟

 

همانطور که جمعیت جهان رشد می کند و ساختمان های بیشتری ساخته می شود ، تقاضا برای آب پاک و راه حل های ساختمانی کارآمد انرژی نیز افزایش می یابد .

 

 

 • سیستم های تأمین آب یا تقویت فشار

سیستم های تأمین آب در ساختمان های مدرن هستند که با نیاز مصرف کنندگان تنظیم می شوند و به راحتی می توانند به یک سیستم نظارت ساختمان متصل شوند . به طور مثال ؛ پمپ‌ها ، کنترل‌کننده‌های پمپ با سرعت متغیر ، سیستم‌های پمپ بسته‌بندی شده و تجهیزات تصفیه نمونه ای از تجهیزات سیستم تأمین آب یا تقویت فشار

 • سیستم های گرمایش و سرمایش

در ساختمان ها تمرکز بر  راحتی انتقال آب و صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد . به طور مثال در این راستا ، پمپ های سیرکولاتور و مبدل‌های حرارتی را ارائه می‌دهد که علاوه بر رفع نیاز های مصرف کننده از راندمان بالایی برخوردار بوده و در سیستم‌های پیچیده ساختمانی گنجانده می شوند .

 • اطفاء حریق

در هر سیستم اطفاء حریق ، خواه سیستم آبپاش اتوماتیک باشد یا سیستم لوله پایه ، محصولات قابل اعتماد        ضروری هستند.

 • گردش آب گرم خانگی

گرم نگه داشتن آب همیشه یک موضوع مهم و حائز اهمیت بوده است . در این جا گردشگرهای کارآمد و قابل    اعتماد پمپ هایی از جنس برنز و فولاد ضد زنگ را برای دسترسی فوری به آب گرم ارائه می دهند .

پمپ آب چه کاربردهایی دارد؟

 • پمپ آب خانگی

پمپ‌های آب‌گیری برای حذف انواع خاصی از آب از جمله آب شفاف ، لزج ، گل‌آلود استفاده می‌شوند . سه نوع پمپ کلی وجود دارد که برای آبگیری استفاده می شود : سبک وزن ، همه منظوره و فشار بالا.

 

 • پمپ های آب صنعتی و کشاورزی

استفاده از پمپ آب بسته به نیازهای خاص متفاوت است . به عنوان مثال ، در یک مزرعه ، یک کشاورز ممکن است نیاز داشته باشد که آب را از یک نهر یا حوضچه به آبراهه ای که دام هایش برای نوشیدن می آیند ، منتقل کند .

در یک بخش ساخت و ساز ، آب باران ممکن است در منطقه ای که نیاز به حفاری دارد ، محبوس شود. پمپ آب ممکن است در این مورد استفاده شود تا اطمینان حاصل شود که عملیات می تواند طبق برنامه ریزی شده ادامه یابد و از شرایط کار ایمن اطمینان حاصل شود.

پمپ‌های همه منظوره یا پمپ‌های فشار بالا اغلب در محیط‌های صنعتی و تجاری استفاده می‌شوند ، زیرا این پمپ‌ها فشار و جریان مناسبی را برای رسیدگی سریع در مقدار بیشتری از آب فراهم می‌کنند .

 

 • پمپ های جتی

پمپ های جتی بر روی زمین نصب می شوند و غیر قابل فرو رفتن هستند . آنها معمولاً برای کشیدن آب از چاه از طریق لوله مکش به منظور تأمین آب آشامیدنی یا فشار آب خانگی استفاده می شوند.

 

 • پمپ های آب برقی

پمپ های آب با کارکرد الکتریکی برای استفاده در داخل ساختمان ایده آل هستند . اکثر آنها ۱۲۰ ولت هستند و می توان آنها را به یک پریز معمولی خانگی وصل کرد.

علاوه بر اینها لازم به ذکر است که اندازه پمپ ها متفاوت است .پمپ ها در کارهای پزشکی از سایز میکروسکوپی تا در صنعت که از پمپ های بزرگ استفاده می شود.

مشخصات پمپ آب

بررسی ویژگی‌های پمپ آب بسیار مهم است زیرا دستگاه باید مطابق با نیازهای شما خریداری شود. در ادامه به برخی از مهمترین مشخصات پمپ‌های آب اشاره می‌کنیم:

 • نرخ تخلیه (Discharge Rate): همچنین به عنوان نرخ جریان شناخته می‌شود که میزان تخلیه آب بر حسب لیتر در دقیقه (LPM) را اندازه گیری می‌کند. نرخ تخلیه مقدار آبی است که در یک زمان مشخص پمپاژ می‌شود. هر چه نرخ بالاتر باشد، سرعت پمپاژ بیشتر است. محدوده 100 تا 200 لیتر در دقیقه معمولاً برای یک خانواده کافی است.
 • محدوده هد (Head Range): محدوده هد به فاصله عمودی اشاره دارد که آب پمپاژ می‌شود. محدوده هد باید حدی باشد که پمپ آب به طور موثر آب را پمپاژ کند. محدوده هد در واحد متر اندازه گیری می‌شود.
 • توان (Power): مقدار برقی است که پمپ در هنگام استفاده مصرف می‌کند و می‌توان آن را بر حسب کیلووات (کیلووات) و اسب بخار (HP) اندازه گیری کرد. این محدوده بین 0.5 تا 1.5 اسب بخار برای اکثر پمپ‌ها است. توان یا قدرت با افزایش مقدار آب پمپ شده و محدوده هد بیشتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *