دسته‌بندی نشده

مزایا و معایب استفاده از اینورتر ها چیست؟

اینورتر چیست ؟

اینورتر وسیله ای است که جریان متناوب برق AC را به جریان مستقیم DC تبدیل میکند. خود دستگاه اینورتر انرژی تولید نمی کند ،بلکه کار آن این است که منبع انرژی را به جریان مستقیم برق تبدیل کند. به صورت کلی دستگاه های اینورتر یا کاملاً الکترونیکی هستند یا به صورت ترکیبی از قطعات مکانیکی و مدارهای الکترونیکی درست شده اند. اینورتر های استاتیک از اجزای متحرک در تبدیل جریان برق استفاده نمی کنند.

اگر تمایل دارید بیشتر درباره اینورترها بدانید به مقاله اینورتر چیست مراجعه نمایید.

ورودی های اینورتر

یک دستگاه اینورتر باید به یک جریان مستقیم نسبتاً پایدار متصل باشد تا بتوانند ولتاژ ورودی خود را تامین کند ولتاژ ورودی دستگاه اینورتر می تواند به صورت زیر باشد.

 • جریان مستقیم 12 ولت (برای مبدل های تجاری کوچک)
 • جریان مستقیم 24، 36 و 48 ولت (که استانداردهای مربوط به سیستم های انرژی خانگی هستند)
 • جریان مستقیم 200 الی 400 ولت (مناسب برای پانل های خورشیدی فوتوولتائیک (photovoltaic solar panels))
 • جریان مستقیم 300 تا 450 ولت (مناسب بسته های باتری وسایل نقلیه الکتریکی)
  و صدها هزار ولت آمپراژ که در این حالت اینورتر بخشی از یک سیستم انتقال انرژی ولتاژ بالای جریان مستقیم خواهد بود.

  فرم موجی خروجی سیستم اینورتر

خروجی های اینورتر
فرکانس های خروجی دستگاه های اینورتر طبق فرکانس خط استاندارد برق یعنی حدود ۵۰ تا ۶۰ هرتز می باشد با این حال ممکن است گاهی مواقع برای بهبود کار تبدیل کننده این فرکانس افزایش پیدا کند.

دستگاه اینورتر قادر است موج های زیر را تولید نماید:

 • موج های مربعی (square wave)
 • موج های سینوسی (sine wave)
 • موج های سیسنوسی اصلاح شده (Modified sine wave)
 • موج های سینوسی پالسی (pulsed sine wave)
 • و …

مزایای اینورتر

افزایش راندمان (The efficiency) سیستم های دارای اینورتر

به طور مثال در هنگام کار کردن کولر با برق خودرو، ممکن است کولر نتواند با حداکثر توان خود کار کند و درجه حرارت را پایین بیاورد. استفاده از اینورتر باعث می شود که کولر بتواند از از انرژی برق ذخیره شده در اینورتر، برای استفاده از نهایت توان خودش برای پایین آوردن درجه حرارت، استفاده بکند.

تحمیل هزینه های عملیاتی کمتر (cheaper) به کاربر

در بسیاری از مواقع سیستم های اینورتر از سیستم های دیگر ارزان تر می باشد هزینه های استفاده از مصرف برق و هزینه‌های نگهداری این سیستم ها بسیار پایین است زیرا خرابی و فرسودگی در اینورتر ها کمتر از سیستم های معمولی است.

سرمایش و گرمایش سریع تر (Quicker cooling or heating)

این بیشتر سیستم های سرمایشی و گرمایشی هستند که از اینورتر استفاده میکنند و این باعث می شود که عملکرد سریع تری نسبت به سیستم هایی که بدون اینورتر کار میکنند داشته باشند. با این حال، این سرعت به مشخصات فنی خود سیستم نیز بستگی دارد. بهبود عملکرد سیستم‌سرمایشی و گرمایشی به دلیل این است که اینورتر می‌تواند باعث شود که دستگاه، نهایت توان خودش را به کار بگیرد و درجه حرارت داخل را نسبت به بیرون تنظیم و کنترل کند.

عدم وجود نوسانات جریان برق

دستگاه اینورتر هیچ فشار اضافی را پر روی تامین کننده برق یا باطری وارد نمی کنند به همین دلیل نوسانات برقی اتفاق نخواهد افتاد.

افزایش عمر مفید قطعات

به دلیل عدم فشار و از بین رفتن دیرتر قطعات عمر مفید اجزای سیستم زیادتر است .

کاهش سر و صدا و نویز

سیستم هایی که از اینورتر استفاده میکنند کم سر و صدا تر هستند زیرا احتیاجی نیست که کمپرسور آنها چندین بار روشن شود در نتیجه صدا و نویز زیادی تولید نمی کنند به علاوه اینکه اگر اینورتر کوچک تری انتخاب کنید به خودی خود در کاهش آلودگی صوتی در سیستمهای سرمایشی بسیار تاثیر گذار است.

عملیات پایدارتر (stable operation)

سیستم هایی که از اینورتر استفاده میکنند کارکرد و عملیات پایدار تری دارند سیستمهای سرمایش گرمایشی که به این اصل خاموش نمی شوند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *